W Centrum Usług Wspólnych Gminy Szczecinek oraz szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Szczecinek, wprowadza się Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, którego treść stanowi ZARZĄDZENIE NR 7/2023 KIEROWNIKA CENTRUM USŁG WSPÓLNYCH GMINY SZCZECINEK z dnia 21 listopada 2023 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu Funduszu Świadczeń Socjalnych szkół z terenu Gminy Szczecinek oraz Centrum Usług Wspólnych Gminy Szczecinek.
Zgodnie z regulaminem:
- Ubiegający się o pomoc socjalną i pożyczki mieszkaniowe składają wnioski do komisji poprzez CUW.
- Warunkiem przyznania pomocy finansowej jest samodzielne złożenie wniosku:
- wniosek o przyznanie paczki dla dziecka - do 15 maja,
- wniosek o przyznanie dopłaty do wypoczynku we własnym zakresie lub do wypoczynku zorganizowanego – do końca czerwca,
- wniosek o przyznanie pomocy finansowej ze względu na wzmożone wydatki w okresie zimowym - do końca listopada.
3. Przyznawanie świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
4. Co najmniej raz w roku (tj. do 15 maja) osoby uprawnione zamierzające korzystać ze środków funduszu składają oświadczenie o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej gospodarstwa domowego. Powyższe jest konieczne do ustalenia progów dochodowych na dany rok kalendarzowy. Wzór ww. oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu. Pracownicy zatrudnieni po 30 maja danego roku (oraz osoby, które nie planowały korzystać z funduszu, ale ich sytuacja ulegała zmianie składają w/w oświadczenie wraz z pierwszym wnioskiem. Niezłożenie powyższej informacji jest podstawą do odmowy przyznania świadczenia ze środków Funduszu, z powodu braku możliwości ustalenia przez administratora sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
5. Administrator ma prawo dokonywania weryfikacji prawdziwości danych podanych w oświadczeniu i w tym celu może żądać od uprawnionego lub członków jego rodziny/gospodarstwa domowego dodatkowych informacji w formie oświadczenia, a także przedstawienia do wglądu dokumentów potwierdzających prawdziwość tych informacji. Nieprzedłożenie dokumentów na żądanie administratora w terminie określonym w żądaniu skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
6. Do sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej gospodarstwa domowego zalicza się wszelkie dochody opodatkowane netto oraz przychody niepodlegające opodatkowaniu całego gospodarstwa domowego, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, zaliczkę na podatek, składki na ubezpieczenie społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Od wykazanych w oświadczeniu o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej dochodów i przysporzeń nie należy odejmować zobowiązań takich jak np.: spłata rat kredytu, pożyczki, składek członkowskich itp.
7. Przez dochody netto rozumie się: przychód minus koszty uzyskania przychodów minus podatek, obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
8. Wnioski o przyznanie:
- pomocy finansowej lub rzeczowej będą rozpatrywane w terminie do 30 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku,
- pożyczki mieszkaniowej będą rozpatrywane w terminie do 30 dni kalendarzowych dnia od złożenia wniosku,
- zapomogi losowej będą rozpatrywane w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.
9. W przypadku niekorzystnej decyzji na wniosek osoby uprawnionej, pracownik, którego dotyczy decyzja, może zwrócić się pisemnie o jej uzasadnienie do administratora.